Príhovor k absolventom semestra Spoločenstva Ladislava Hanusa

Milí absolventi semestra, vážení členovia Spoločenstva Ladislava Hanusa, milovaní bratia a sestry! Začnem osobnou skúsenosťou. Počas vianočných sviatkov v rámci dovolenky som sa stretol s mnohými známymi. Už dávno som sa nestretol s toľkým sklamaním a frustráciou. A bez toho, aby som sám túto tému otváral, ľudia sa spontánne pýtali, koho vlastne voliť. Vtedy som porozumel, že sklamanie ľudí, a mám na mysli v tejto chvíli najmä strednú vrstvu, je veľké. Priznám sa, že sa s veľkou nádejou pozerám na absolventov semestra SLH.

Kolotoč sa krúti

Často cestujem autobusom v dopravnej špičke. Polhodinu v tlačenici trávim premýšľaním. Sledujem dianie vonku. Kedysi sa ma pri pohľade na hmýriace sa mesto zmocnil zmätok. Trúbiace autá, odvážni motorkári, či ľahostajní chodci. Čo ženie ľudí, aby sa náhlili? Aké by to bolo pekné, keby všetci spomalili a väčšina áut zastala. Cítil som sa ako zrno pod mlynským kameňom.

Zachovať si vlastnú tvár

Jediná reality show, ktorú dokážem pozerať, je Superstar. Nezaujímajú ma kastingy, ani Hviezdna rota, ale finále. Desať mladých ľudí sa predvádza na pódiu, aby ukázali spevácke kvality. V prvom finálovom kole pred každou piesňou rozprávali o deťoch rodičia. Čo s nimi prežili, akí boli. Rodičovské príhovory ma milo prekvapili. Viacerých súťažiacich formovalo kresťanstvo. Doba sa mení.

Parlament bez kresťanských demokratov?

Dva mesiace pred prezidentskými voľbami sa prebúdza záujem verejnosti o kandidátov. KDH síce podporilo Ivetu Radičovú, do jej otvorenej propagácie sa však nijako nehrnie. Okrem Daniela Lipšica sa nikto z predstaviteľov KDH ku nej vlastne ani nehlási. V situácii, keď sa väčšina konzervatívcov a kresťanských demokratov prikláňa ku prezidentskému kandidátovi Františkovi Mikloškovi, môžu byť slová Pavla Hrušovského, že strana nechá na voličov, komu dajú hlas, prejavom trochu oneskoreného uvedomenia si jednej hlbokej pravdy.

Keď katolícke médiá vedia nadchnúť

Kultúra a médiá patria k sebe. Život v pluralitnej spoločnosti vyžaduje zodpovednosť a rozlišovanie. Platí to o to viac, že médiá nielen informujú, ale aj interpretujú každodennú realitu. Pre slovenských katolíkov z toho vyplývajú dve veci: naučiť sa kriticky hodnotiť médiá a zároveň používať vlastné komunikačné prostriedky na všetkých úrovniach, aby bolo možné interpretovať realitu v širšom kontexte a v evanjeliovom duchu. Táto úloha nie je ľahká.

Kedy bude mať pravica svoj denník

​Výročie novembrovej revolúcie vo mne evokuje spomienky na začiatky politickej demokracie na Slovensku. Zakladanie prvých politických strán a hnutí, rozmach tlače, volebné plagáty. V roku 1989 som bol siedmakom na základnej škole a tak si na dianie živo spomínam.

O proticirkevnosti médií trochu inak

Priznám sa, nerád používam výraz „proticirkevný“. Už samotné slovo oznamuje, že niekto je proti. A protivníka zvyčajne chápeme ako nepriateľa. Nie som si však istý, či v prípade novinárov ide tak často o našich neprajníkov. Toto slovo nerád používam aj z iného dôvodu. Ako kňaz a spovedník viem, že opakované nálepkovanie naozaj urobí z človeka toho, za koho je považovaný. Ak učiteľ žiaka považuje za lajdáka a nikdy ho nepochváli, dieťa túto rolu nakoniec príjme a bude na ňu hrdé.

Nad skončenou kampaňou

Kto by si nepamätal billboardy s fotografiou nenarodeného dieťaťa, ktoré ešte pred pár týždňami lemovali Slovensko? Kampaň sa rýchlo stala stredobodom pozornosti médií i zástancov interrupcií. Dokonca kvôli nej zasadala Arbitrážna komisia Rady pre reklamu. Jej výsledok bol, že reklama je neetická. Zobrazovanie násilia nikdy nie je prirodzené. Na prvý pohľad sa zdá, že ľudia ho neobľubujú. Opak je pravdou.

Ako sa robí vedecký výskum v oblasti systematickej teológie

Zaoberať sa vedeckým výskumom v systematickej teológii znamená položiť si niekoľko ťažkých, ale zásadných otázok. Čo je to teológia, aký má predmet záujmu a ktoré základné dimenzie zahŕňa? Kedy môžeme hovoriť o systematickej teológii?

Nad útokmi proti kresťanom

Zabiť modliaceho sa človeka je ohavný zločin. Kresťania to najmä v islamských krajinách nikdy nemali ľahké. Moslimská väčšina im nepriznáva úplnú náboženskú slobodu, len ich ticho toleruje. Vyznávači oboch náboženstiev knihy si vedia na seba zvyknúť a žiť bok po boku celé stáročia.

Zápas o symboly

Náboženské symboly patria do verejného priestoru, ak si to želá väčšina občanov štátu. Európsky súd pre ľudské práva nedávno v prípade Lautsi spochybnil túto samozrejmosť. Ba spravil aj prácu navyše. Štát má vo výchovnom a vzdelávacom procese zabezpečiť hodnotovú neutralitu. Je ilúziou myslieť si, že sa to dá.

O výchove a vzdelávaní

Vážení poslucháči! Len pred pár týždňami sa podarilo malej, ale hlučnej skupinke poslucháčov a profesorov najväčšej rímskej univerzity La Sapienza, zabrániť Svätému Otcovi vystúpiť na začiatku nového akademického roka. Táto udalosť dlho rezonovala v talianských médiách. Obeťou útoku na slobodu slova na akademickej pôde bol samotný pápež. Solidaritu mu prejavili všetky verejné autority i zástupy veriacich na námestí sv. Petra počas nedeľnej modlitby Anjel Pána.

Kto sa stará o rodinu, stará sa o mier

Vážení poslucháči! Začiatok nového kalendárneho roka oslavujeme vždy uprostred vianočného obdobia. Príchod Božieho Syna na svet je pre veriacich zdrojom radosti a nádeje. Aj úvod nového roka nesie v sebe veľa túžob a očakávaní. Katolícka cirkev od roku 1968 slávi prvý január ako Svetový deň pokoja. Aj v tomto roku adresoval Svätý otec Benedikt XVI. posolstvo všetkým ľuďom dobrej vôle. Jeho témou bola rodina. Prianie pokoja z úst pápeža zaznieva často.

Po vyhlásení z Ravenny

Vážení poslucháči! Ekumenizmus a medzináboženský dialóg patria k rozhodujúcim témam pontifikátu Benedikta XVI. Pápež sa pravidelne stretáva so zástupcami kresťanských cirkví či náboženstiev. A robí to nielen počas zahraničných ciest. Zatiaľ vrcholom snaženia bola návšteva Turecka, kde sa stretol s carihradským patriarchom. Aktivity Katolíckej cirkvi v ekumenickom dialógu sú však oveľa širšie. Postupne prinášajú ovocie. Posledným dôkazom je dokument z talianskej Ravenny, kde sa v dňoch 8 – 14 októbra zišla medzinárodná zmiešaná komisia pre teologický dialóg medzi katolíckou a ortodoxnou cirkvou.

Čo s imigrantmi v Európe

​Stalo sa to len pred týždňom. Štyridsaťsedemročnú Giovannu Reggiani prepadol na rímskom predmestí rumunský prisťahovalec. Znásilnil ju a dobil na smrť. Táto tragédia vyvolala okamžité reakcie zo strany talianskych úradov. Nebolo to len odsúdenie krvavého činu. Vláda rýchlo prijala nariadenie, ktoré umožňuje vypovedať z krajiny cudzincov, ak ich polícia označí za hrozbu pre verejnosť a nájde sa sudca, ktorý to podpíše. Brutálna vražda vyvolala v Taliansku veľké rozhorčenie. Nahnevaná mládež pri jednom z nákupných centier zbila skupinu Rumunov.

Kresťania v Iraku

Vážení poslucháči! Na správy o krvavých atentátoch v Iraku sme si už zvykli. V tejto ťažko skúšanej krajine zomierajú denne násilnou smrťou desiatky, ba stovky ľudí. Medzi nimi aj kresťania. Až donedávna si ich nikto nevšímal. Hoci kresťanské cirkvi v tejto kolíske civilizácií majú korene v apoštolskej tradícii. Sú tam oddávna. Začiatkom júna boli v Mosule zavraždení katolícky chaldejský kňaz a traja subdiakoni.

Apoštolská cesta Benedikta XVI. do Rakúska

Vážení poslucháči! V nedeľu sa vrátil z návštevy Rakúska Svätý Otec Benedikt XVI. Bola to len jeho piata apoštolská cesta a v tomto kalendárnom roku jediná zastávka na európskom kontinente. Už krátko po zvolení za pápeža Joseph Ratzinger sľúbil, že ju navštívi. Ako dieťa mal z rodného Bavorska sem iba na skok. Rakúsko si obľúbil a rád sa sem vracia. Za pápežovou návštevou krajiny pod Alpami neboli však len krásne spomienky, ale predovšetkým túžba posilniť bratov a sestry vo viere.

So zneužívaním detí treba skoncovať

Vážení poslucháči! Nie je to tak dávno, čo sa na verejnosť dostali informácie o sexuálnom zneužívaní detí zo strany niektorých katolíckych kňazov. Najmä v Spojených štátoch či Írsku. Ak sa takéto prípady stali, treba ich odsúdiť, vinníkov potrestať a pomôcť obetiam. Avšak ukazuje sa, že táto téma slúži aj k rozširovaniu poloprávd a klamstiev. Asi pred mesiacom sa v Taliansku viedla široká polemika, či má verejnoprávna televízia odvysielať dokument BBC, ktorý manipulatívne spája sexuálne zneužívanie detí s Vatikánom a Svätým Otcom, alebo nie.

Nad lineamentom pre biskupskú synodu

Vážení poslucháči! V októbri 2008 sa uskutoční riadne zhromaždenie biskupskej synody. Už sme si zvykli, že pápeži sa po Druhom vatikánskom koncile často stretávajú a radia s biskupmi celého sveta. Svätý otec Benedikt XVI. už 6.10. minulého roka oznámil tému stretnutia: „Božie slovo v živote a poslaní Cirkvi.“ Keď sa hovorí o stretnutiach biskupov s pápežom, niektorí ich vnímajú ako politické summity. Podľa takéhoto myslenia ide pápežovi a biskupom len o moc, preto sa radia, ako ju udržať.

Pred začiatkom synody Latinskej Ameriky a Karibiku

Vážení poslucháči! Včera odletel Svätý otec Benedikt XVI. na svoju prvú medzikontinentálnu apoštolskú cestu do Brazílie. Na jej konci, v nedeľu, 13. mája, slávnostnou bohoslužbou v mariánskom sanktuáriu v Aparecide, za účasti asi tristo biskupov, 170 kilometrov od Sao Paola, otvorí piatu generálnu konferenciu biskupov Latinskej Ameriky a Karibiku. Počas návštevy sa stretne nielen s biskupmi, ale aj s brazílskym prezidentom, kňazmi, rehoľníkmi a seminaristami, či zástupcami iných náboženských spoločenstiev.

Zbrane mier neprinesú

Vážení poslucháči! V týchto dňoch prichádzame na cintoríny, aby sme spomínali na našich drahých zosnulých. Z detstva si pamätám, ako sme sa celá rodina každý rok zastavili pri vojenských pamätníkoch z prvej a druhej svetovej vojny. Ozbrojené konflikty však nepatria len minulosti. Takmer každý deň umierajú vojaci i civilisti v Iraku, Afganistane, Sudáne alebo na Blízkom Východe. Pred mesiacom uskutočnila prvú jadrovú skúšku Severná Kórea.

Nebezpečná hračka

Nedávno som na chodníku stretol džavotajúcich škôlkárov. Hŕstku detí sprevádzali dve vychovávateľky. V duchu som im závidel pokoj a bezstarostnosť, lebo som sa práve ponáhľal do obchodu. Mojej pozornosti však neušiel piskľavý hlások slečny, ktorá kamarátke horlivo vysvetľovala, čo videla vďaka nevšímavosti rodičov v televízii. Malá hovorila čosi o granáte, ktorý vybuchol.

Ako obhájiť ľudskú dôstojnosť

Vážení poslucháči! Minulý týždeň navštívil Slovensko na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska predseda Pápežskej rady pre pastoráciu zdravotníkov, Mons. Zygmunt Zimowski. Stretol sa so slovenskými biskupmi, predniesol Laudatio z príležitosti životného jubilea Mons. Františka Tondru, navštívil ministra zdravotníctva a predniesol dva zaujímavé príhovory. Jeho srdečnosť spojená s neustálou výzvou, aby si starostlivosť o chorých zachovala ľudskú tvár, pôsobila ako balzam v situácii, keď sa mnohí zdravotníci a pacienti domnievajú, že kríza v zdravotníctve sa neustále prehlbuje. Intenzívne sa hovorí o redukcii lôžok, zatváraní oddelení, nových poplatkoch v nemocniciach.

Náboženstvo - vec verejná

Vážení poslucháči! Nedávno sa v Prahe skončil štrnásty ročník Fóra 2000. Ide o medzinárodné stretnutie svetových autorít a intelektuálov. Podujatie tradične otváral jeho zakladateľ, Václav Havel. A hoci hlavnou témou bola architektúra, bývalý český prezident prekvapil pesimistickým pohľadom na našu dobu. Doslova povedal, že ľudstvo sa rúti do záhuby a stráca hodnoty i zmysel pre poriadok.

Sekularizácia v Cirkvi

Vážení poslucháči! Jednou z úloh, ktorú stanovil Svätý otec, Benedikt XVI. na začiatku Roku kňazov, je obnova kňazskej identity, ktorá je založená na vernosti vlastnému povolaniu. Hoci kňazské povolanie stále požíva úctu a v porovnaní s masívnym rozpadom manželstiev aj väčšiu stabilitu, je otázne, či ho kňazi prežívajú skutočne uprostred Cirkvi a majú z neho radosť. Udalosti po Druhom vatikánskom koncile naznačujú, že duchovná obnova kňazov je potrebná.

Návrat k hodnotám

Vážení poslucháči! Keď po smrti Jána Pavla II. zvolili kardináli za jeho nástupcu Jozefa Ratzingera, viaceré médiá ho predstavili ako ultrakonzervatívca, ktorý brzdí pokrok a nerozumie dnešnému svetu. Po jeho doterajšom pôsobení na Petrovom stolci však možno konštatovať, že v Benediktovi XVI. Katolícka cirkev i celý svet dostali proroka nielen s encyklopedickými vedomosťami, ale najmä s obdivuhodnou intuíciou. Hlási sa k odkazu svojich predchodcov, a predsa je iný.

Kto je v skutočnosti diskriminovaný?

Vážení poslucháči! Jednou z oblastí, kde sa za posledné desaťročia podarilo dosiahnuť veľký pokrok, sú ľudské práva. Základná charta ľudských práv prijatá po Druhej svetovej vojne platí dodnes. Obsahuje fundamentálne etické pravidlá, ktoré uznávajú všetci. Ľudské práva však nie sú len univerzálnou etikou, ale aj dôkazom jestvovania prirodzeného mravného zákona, ktorý je vpísaný do srdca každého človeka. V poslednom období sme však často svedkami pokusov o novú interpretáciu ľudských práv alebo o ich dopĺňanie.

Vzťahy medzi Svätou Stolicou a Izraelom

Vážení poslucháči! V pondelok Svätá Stolica zverejnila plán cesty pápeža Benedikta XVI. do Jordánska, Izraela a palestínskych území, ktorá sa uskutoční od 8 do 15 mája. Po mozaike udalostí uplynulých mesiacov, ktoré vyvolali veľa otáznikov je to dôležitý signál, že obe strany majú záujem na budovaní dobrých a priateľských vzťahov. V prípade Izraela a Svätej Stolice ide stále o relatívne novú spoluprácu, kde treba ešte prejsť veľký kus cesty.

Pápež a exkomunikácia

Vážení poslucháči! Svetové i domáce médiá v posledných dňoch často hovoria o pápežovi. Nezaujal ich príhovor ku svetovému dňu chorých alebo iné posolstvo, ktoré adresuje všetkým ľuďom dobrej vôle ako najvyšší pastier Katolíckej cirkvi. Médiá i niektorí politici obviňujú Benedikta XVI. z podpory človeka, ktorý popiera holokaust. Celý príbeh začína nevinne.

Skončil sa rok biskupa Jána Vojtaššáka

Vážení poslucháči! Pred pár týždňami sa v Spišskej diecéze skončil rok biskupa Jána Vojtaššáka, ktorý vyhlásil spišský diecézny biskup, Mons. František Tondra. Hoci Ján Vojtaššák bol spišským biskupom, jeho význam presahuje hranice diecézy. Treba však povedať, že jeho osobu prijíma slovenská verejnosť s veľkými rozpakmi. Pod vplyvom médií aj mnohí veriaci nevedia, čo si o tejto legende majú myslieť.

Situácia kresťanov v Indii

Vážení poslucháči! Katolíci v Indii tvoria jedno percento obyvateľstva. Ich prítomnosť v jednej z najľudnatejších krajín sveta cíti celá spoločnosť. V srdciach Indov stále žije spomienka na blahoslavenú Matku Teréziu z Kalkaty, ktorá poskytla útočište a lásku chorým a opusteným ľuďom. Jej svedectvo poznačilo celú kresťanskú komunitu.

Svet vo finančnej kríze

Vážení poslucháči! V posledných týždňoch často počúvame o kríze americkej ekonomiky. Hoci sú Spojené štáty od Slovenska geograficky dosť vzdialené, v globalizovanom svete platí, že zlá správa na jednom konci sveta sa musí nejako odraziť aj inde. Preto aj médiá venujú týmto udalostiam veľkú pozornosť. Nie je maličkosť, keď zbankrotuje veľká banka alebo najväčšia americká poisťovňa. Počiatočné problémy Američanov splácať hypotekárne úvery sa rýchlo preniesli do celej americkej ekonomiky. Recesia spoza oceána sa preniesla aj do Európy.

Čím žije Cirkev v Taliansku

Katolícka cirkev v Taliansku má osobitné postavenie. Nie je to ani tak vec priaznivej legislatívy, ako spoločenskej atmosféry. Ľudia akceptujú vyjadrenia cirkevných hodnostárov k otázkam verejného života. Televízne debaty kňazov so zástupcami sekulárnej spoločnosti nie sú ničím výnimočným. Po druhej svetovej vojne hrozil v Taliansku nástup komunizmu.

Nad dohodou z Dublinu

Vážení poslucháči! Vedecko – technický pokrok nedokáže zabrániť vojnovým konfliktom. Stále nachádzame po celej zemeguli ohniská napätia. Konflikty vždy prinášajú obete. Keďže nie je možné sa im vyhnúť úplne, medzinárodné spoločenstvo, vrátane Svätej Stolice, vyvíja enormné úsilie na zmiernenie ich následkov. Najlepšou cestou ku eliminácii konfliktov je odzbrojovanie. Po páde železnej opony pred takmer dvadsiatimi rokmi sa zdalo, že svet sa stáva pokojnejším.

Svet potrebuje pokoj

Vážení poslucháči! Začiatok občianskeho roka je už tradične spojený s novoročnými predsavzatiami. Na začiatku novej etapy zvykneme bilancovať a s nádejou hľadieť do budúcnosti. Minulý rok priniesol veľa nepokoja, ale aj svetlá nádeje. Pokoj, rodina a dialóg: to boli veľké témy, ktoré dominovali pontifikátu Benedikta VI. Takto ich označil pri stretnutí s predstaviteľmi vatikánskych úradov v Klementínskej sále Apoštolského paláca.

Čo s liberálnymi katolíkmi

Vážení poslucháči! Výsledky Druhého vatikánskeho koncilu vyvolali medzi mnohými veriacimi eufóriu. Cirkev ochotnejšie a otvorenejšie hovorila o aktuálnych problémoch. Bol to významný krok smerom k hľadaniu odpovede na otázku, ako má žiť katolík v súčasnom svete, aby nestratil svoju identitu. Táto otvorenosť vyvolala u niektorých veriacich dojem, že Cirkev má v pláne revidovať vlastnú náuku. Turbulentný koniec šesťdesiatych rokov poznačený najmä stratou dôvery v tradičné inštitúcie, sexuálnou revolúciou a pacifizmom, zanechal stopy aj v živote katolíkov, najmä v západnej Európe.

NAJČÍTANEJŠIE

Na obsahu sa pracuje.