Nebezpečná hračka

Nedávno som na chodníku stretol džavotajúcich škôlkárov. Hŕstku detí sprevádzali dve vychovávateľky. V duchu som im závidel pokoj a bezstarostnosť, lebo som sa práve ponáhľal do obchodu. Mojej pozornosti však neušiel piskľavý hlások slečny, ktorá kamarátke horlivo vysvetľovala, čo videla vďaka nevšímavosti rodičov v televízii. Malá hovorila čosi o granáte, ktorý vybuchol.

Kolotoč sa krúti

Často cestujem autobusom v dopravnej špičke. Polhodinu v tlačenici trávim premýšľaním. Sledujem dianie vonku. Kedysi sa ma pri pohľade na hmýriace sa mesto zmocnil zmätok. Trúbiace autá, odvážni motorkári, či ľahostajní chodci. Čo ženie ľudí, aby sa náhlili? Aké by to bolo pekné, keby všetci spomalili a väčšina áut zastala. Cítil som sa ako zrno pod mlynským kameňom.

Keď sa krása (ne)spája s pravdou

Reklama sa tradične spája s krátkou epizódou, či sloganom. Padá sniežik, padá… Kto by si nepamätal to malé dievčatko, ktoré s horlivosťou recitovalo básničku. Alebo staršiu pani v kúpeľoch, čo sa chce zapáčiť „starému“. Scénu, v ktorej zlostne prikladá na oči kolieska uhoriek, si dobre pamätám. Ktovie, či manžel ocení jej námahu. Ak z toho nič nebude, zakotví v posťovni. Tá ešte niečo garantuje. Aspoň v reklame.

Financovanie cirkvi, ako ďalej?

Rámcová zmluva medzi Slovenskou republikou a Svätou Stolicou predpokladá štyri čiastkové zmluvy. Dve už máme. Prijatie tretej, o výhrade svedomia, je v nedohľadne. Najmä preto, že sa okolo nej vytvorila hysterická atmosféra, kde nebolo možné normálne diskutovať. Zostala zmluva o financovaní cirkvi. Zdá sa, že v tejto chvíli nás do jej prijatia nič netlačí.

Čo prezradila debata o zmluve

Nedávno som čítal rozhovor s manažérom, ktorý sa venuje reštrukturalizácii firiem. Spomínal na prácu v úspešnej spoločnosti. Prinášala zisky, majitelia boli spokojní. Potom si zavolal audítorov. Z ich diagnózy bol zhrozený. Ale firma sa zmenila a stala ešte lepšou. Úskalia dobrých značiek zhrnul takto: „Čím má firma vyšší zisk, tým ma nižší nábeh na ďalšiu efektivitu. Najťažšie je zefektívňovať práve v organizácii, ktorá je v pluse.“

Cirkev a štát: ťažká jeseň

Pád pravicovej vlády na jar 2006 kvôli zmluve so Svätou Stolicou o výhrade vo svedomí skončil parlamentnými voľbami. Suverénne ich vyhral SMER–SD. Ľavičiari si za koaličných partnerov vybrali SNS a ĽS-HZDS. Nová vláda sa usiluje o korektný vzťah s Katolíckou cirkvou. Verejnosť vie o stretnutiach emeritného nitrianskeho diecézneho biskupa, Mons. Jána kardinála Chryzostoma Korca či predsedu Konferencie biskupov Slovenska, Mons. Františka Tondru s predsedom vlády SR Róbertom Ficom.

Počúvať Boží hlas

Duchovná cesta žiadneho človeka nie je priamočiara. Prežívame dobrodružstvo života. Raz máme chvíle lepšie, potom zase horšie. Viera síce nie je otázkou citu, emócie však určite patria ku viere. Aj ľudia s pevnou vôľou či vybudovanými morálnymi vlastnosťami môžu v duchovnom živote zažiť stav vyprahnutosti. Máme pocit, že sme príliš slabí. Najmenšie duchovné úkony vykonávame len s veľkým sebazapieraním.

Zachovať si vlastnú tvár

Jediná reality show, ktorú dokážem pozerať, je Superstar. Nezaujímajú ma kastingy, ani Hviezdna rota, ale finále. Desať mladých ľudí sa predvádza na pódiu, aby ukázali spevácke kvality. V prvom finálovom kole pred každou piesňou rozprávali o deťoch rodičia. Čo s nimi prežili, akí boli. Rodičovské príhovory ma milo prekvapili. Viacerých súťažiacich formovalo kresťanstvo. Doba sa mení.

NAJČÍTANEJŠIE

Na obsahu sa pracuje.