Sobášny príhovor - 09.12

Milí snúbenci, vážení svadobní hostia, bratia a sestry! Keď sa povie svadba, počujeme trúbenie áut, vidíme more kvetov, veľa blahoželaní a najmä šťastných snúbencov, z ktorých sa čoskoro stanú manželia. Zo sídliska, kde som býval ako dieťa, si pamätám, ako sme vyzerali svadobný sprievod. Všetkých najviac zaujímala nevesta. Muža v obleku vidíme bežne, ale ženu vo svadobných šatách nie. Zvyčajne sa berú len raz za život.

Sobášny príhovor VIII.

Milí snúbenci, vážení svadobní hostia, drahí bratia a sestry! Keď som bol malý chlapec, pamätám si na niektoré sídliskové svadby. Keďže bytovky sú jedna vedľa druhej a žije v nich veľa ľudí, príchod ženícha a jeho následný odchod s nevestou na sobáš mohlo vidieť z okien alebo na ulici celé sídlisko. Ako to už býva, všetci boli najviac zvedaví na nevestu. Ženícha si môžete ľahko pomýliť, lebo muži sú na svadbách v oblekoch. Ale nevesta v bielych šatách je neprehľadnuteľná.

Sobášny príhovor VII.

​Milí snúbenci, drahí bratia a sestry! Jedno staré príslovie hovorí: „Keď sa chceš plaviť po mori, pomodli sa; ak ideš do vojny, pomodli sa dvakrát; ale keď sa ideš ženiť, pomodli sa trikrát!“ Táto veta znie vážne i šibalsky zároveň. Jej posolstvo je zrejmé: uzavretie manželstva je vážnou vecou, preto treba prosiť Boha o schopnosť múdro sa rozhodnúť a zároveň uvedomiť si, že tak ako v živote, rovnako aj v prípade manželstva, nevieme predvídať, čo všetko nás stretne v budúcnosti. My sme sa tu zišli, aby sme sprevádzali našich snúbencov na začiatku ich spoločnej cesty životom a vyprosili pre nich od dobrotivého Pána požehnanie pre nasledujúce dni a roky.

Sobášny príhovor - VI.

Milí snúbenci, drahí bratia a sestry! Keď sa hovorí o manželstve uzavretom v katolíckom kostole, väčšina ľudí ho spája s manželskou prísahou a so skutočnosťou, že takéto manželstvo je nerozlučiteľné. Avšak keď hovoríme o manželstve, dotýkame sa niečoho, čo je ľudské i božské zároveň. Boh stvoril človeka na svoj obraz, v Biblii čítame, že ho stvoril ako muža a ženu. Každý človek je povolaný k láske a táto láska má veľa podôb. Medzi najkrajšie patrí láska snúbenecká, ktorá sa uzavretím manželstva stáva láskou manželskou.

Sobášny príhovor - júl 2009

Milí snúbenci, bratia a sestry! Najväčšou odlišnosťou človeka od ostatného tvorstva je jeho sloboda. Vyberáme si, ako, kde a s kým chceme žiť; vyberáme si zamestnanie. Od malička počúvame, že budeme mať taký život, ako si ho zariadime. Čiže zjednodušene povedané, žijeme v presvedčení, že úspech alebo neúspech je predovšetkým vecou našej voľby.

Sobášny príhovor 2009

Milí snúbenci, drahí bratia a sestry! Keď sme boli malými deťmi, naši príbuzní a kamaráti sa nás často pýtali, čím chceme byť. V tom čase sme vlastnú budúcnosť videli len v tých najjasnejších farbách a to, čím sme chceli byť, záviselo od toho, aké povolanie nás zaujalo. Keď sme podrástli, začali sme si veci plánovať. Premýšľali sme, kde chceme žiť, ako sa zamestnať, koľko by sme chceli zarábať, kedy by sme sa chceli vydať alebo oženiť.

Sobášny príhovor V.

​Milí snúbenci X a Y, bratia a sestry! Jedno slovenské príslovie hovorí, že láska aj hory prenáša. Ak nosíme niekoho vo svojom srdci, dokážeme sa pre neho aj obetovať, sme schopní zrieknuť sa vlastných záujmov, len aby sme toho druhého urobili šťastným. Prišli ste do Božieho chrámu, k oltáru, aby ste verejne vyznali, že ste pripravení jeden za druhého prinášať obetu.

Sobášny príhovor IV.

​Keď ste sem prichádzali, určite ste si všimli, ako sa ľudia obzerajú za mladuchou v krásnych bielych šatách. Každého upútajú najmä tie šaty, ktoré sú znakom jednej z najkrajších udalostí v živote človeka. Je to chvíľa, v ktorej si s muž a žena povedia slobodne svoje „áno“. „Áno“ pre večnosť, „áno“ spoločnému životu v láske a deťom, ktoré chcú mať.

Sobášny príhovor III.

​Milí snúbenci X a Y, vážení hostia, bratia a sestry! Keď sme boli deti, radi sme pozerali alebo počúvali rozprávky. V nejednej z nich vystupoval princ, ktorý musel prekonať rôzne prekážky, aby nakoniec dostal princeznú za manželku. Aj princezné boli vystavené rôznym problémom, kým sa dostali k tomu svojmu princovi. Takto sa rodia trvalé a šťastné vzťahy.

Sobášny príhovor II.

​Milí snúbenci, drahí bratia a sestry! Víno patrí k obľúbeným nápojom mnohých ľudí. Nejeden z nás si rád dá po dobrom obede alebo večeri pohár vína. Ale skôr, než sa víno dostane na stôl, svieti na neho slnko, vinič obrábajú pracovité ruky mnohých ľudí. Ale ani to ešte nie je všetko. Víno musí zrieť v tmavých suchých priestoroch, v pivniciach. Niekedy potrebuje dlhé roky, aby dozrelo a získalo tú pravú chuť.

Sobášny príhovor I.

Milí snúbenci, vážení svadobní hostia, drahí bratia a sestry! Keď som bol malý chlapec, pamätám si na niektoré sídliskové svadby. Keďže bytovky sú jedna vedľa druhej a žije v nich veľa ľudí, príchod ženícha a jeho následný odchod s nevestou na sobáš mohlo vidieť z okien alebo na ulici celé sídlisko. Ako to už býva, všetci boli najviac zvedaví na nevestu.

NAJČÍTANEJŠIE

Na obsahu sa pracuje.