Kolotoč sa krúti


Často cestujem autobusom v dopravnej špičke. Polhodinu v tlačenici trávim premýšľaním. Sledujem dianie vonku. Kedysi sa ma pri pohľade na hmýriace sa mesto zmocnil zmätok. Trúbiace autá, odvážni motorkári, či ľahostajní chodci. Čo ženie ľudí, aby sa náhlili? Aké by to bolo pekné, keby všetci spomalili a väčšina áut zastala. Cítil som sa ako zrno pod mlynským kameňom. Bolo to ako na pásovej linke, kde všetko čaká na „spracovanie“. Uvedomil som si, že som súčasťou procesov, ktoré neovládam. A vyvolávajú vo mne bezmocnosť. Moje racionálne „ja“ však hľadá režiséra. Ťažko sa zmierujeme, ak niečo nemáme pod kontrolou. Ešte horšie znášame, ak nás gniavi neznáma sila. Večerné správy chrlia apokalypsu. Samovražedný atentát v Bagdade strieda plač alebo živelné pohromy. Zmizla ľudskosť, zbláznil sa svet? Určite nie som sám s podobnými pocitmi. Kolotoč sveta sa však krúti ďalej.

Drásajúca každodennosť je živnou pôdou pre manipuláciu. Skutočnú i domnelú. Kto z nás by nepočul o židovskej lobby, slobodmurárskych lóžach či tajných kapitalistických spolkoch, ktoré majú všetko na svete pod kontrolou. Keby ich nebolo, museli by sme si ich vymyslieť. Potrebujeme vinníka. Neviditeľný nepriateľ je výhodnejší. Do aury tajomstva sa ukryjú všetky nenaplnené sny a nádeje. Za všetkým sú peniaze, zbrane a ropa. Ešteže sme čestní, takže slušnosť nezahynie. Rastúci vplyv extrémistických spolkov v Európe svedčí aj o silnej iracionalite medzi ľuďmi. Osvietenskí myslitelia, ktorí túžili videť človeka oslobodeného poznaním, by sa za hlavu chytali. V postmodernom veku sme pochopili, že aj rozum má svoje hranice. Na ako dlho? Korene domnelej manipulácie tkvejú v dnešnej kultúrno – ekonomickej situácii. Doba sa totiž vyvíja tak rýchlo, až nevládzeme držať krok s rastúcim tempom poznania. Zrod nových technických aparátov už nie je otázkov rokov, ale týždňov. Nie my rozumieme strojom, ale ony robia mnohé veci za nás, bez toho, aby sme tomu rozumeli.

Za posledné desaťročie sa veľa zmenilo. Svet sa stal jednou dedinou. Prišla globalizácia. Veľkí kupujú malých, aby boli ešte väčší. Potom zlikvidujú tých, čo zostali. Aj provinčné Slovensko má atraktívne trhy pre veľké značky. Všadeprítomné hypermarkety a nákupné centrá. Žijeme vo virtuálnej realite. Pravda už nie je zviazaná so skutočnosťou. Oddávame sa zdaniu, ktoré je krásne a príťažlivé. Globalizácia umocnila nárast skutočnej manipulácie. Jej zdrojom sú najmä reklama, politici a médiá. Iste, nie každý politik, novinár, či reklamný tvorca manipuluje. V týchto troch oblastiach sa však najlepšie uplatňuje moc. Nad ľuďmi, krajinou, hospodárstvom. Manipulácie sa dopúšťa každý, kto vedome zamlčuje informácie alebo rozširuje lži, aby mal z toho prospech. Je nebezpečná, lebo škodí veľkým skupinám. Kriví spoločnosť. Často je ťažké rozoznať ju.

Poznáme obete ľudskej bezmocnosti i skutočnej manipulácie. Kedysi som čítal, aké nebezpečné sú čiarové kódy na výrobkoch, lebo z nás robia otrokov diabla. Sú všade, preto ich ktosi bezmocný predkladá ako naprojektované zlo. Ale poznáme aj ľudí, čo uverili falošnej reklame. Koľké ťažko nadobudnuté úspory skončili v nebankových subjektoch! Avšak žiadna doba z Božieho pohľadu nie je zlá. Len my, ľudia, ju takou robíme. Ani v časoch globalizácie nie je dôvod na paniku. Aj dnes platia biblické slová o jedinečnosti každého človeka. Ľudstvo nesie so sebou ťarchu osobnej zodpovednosti za voľbu. V ohľade na posledný cieľ ľudského bytia zostávame pánmi svojho osudu. Nie sme hračkami. Bezútešný chaos vyvoláva mnohé otázniky. Prežívaná bezmocnosť a samota vo svete však nie sú dôvodom na kapituláciu. Drieme v nás sila vzoprieť sa. A kráčať svojou cestou. Stačí vedieť, že nie sme podstatne závislí od kolotoča, v ktorom sa krútime.

​Publikované: Viera a život . - Roč. XVI., č. 2 (2006), s. 20-21 . ISSN: 1335-6771

NAJČÍTANEJŠIE

Na obsahu sa pracuje.