Situácia kresťanov v Indii


Vážení poslucháči! Katolíci v Indii tvoria jedno percento obyvateľstva. Ich prítomnosť v jednej z najľudnatejších krajín sveta cíti celá spoločnosť. V srdciach Indov stále žije spomienka na blahoslavenú Matku Teréziu z Kalkaty, ktorá poskytla útočište a lásku chorým a opusteným ľuďom. Jej svedectvo poznačilo celú kresťanskú komunitu. Stalo sa zdrojom inšpirácie pre kňazov a rehoľníkov, ktorí v Indii pracujú pre spásu duší. Väčšinu obyvateľov tvoria hinduisti, viac ako desať percent sa hlási ku moslimom. India vďaka svojmu náboženstvu bola vždy synonymom medzináboženského dialógu a tolerancie. Situácia v posledných mesiacoch sa však radikálne zmenila. Niekoľko provincií sa zmenilo na ohniská prenasledovania kresťanov. Ak sa do rozdúchaného konfliktu nezapojí intenzívnejšie centrálna vláda s bezpečnostnými zložkami, je možné, že sa rozšíri do celej krajiny.

Napätie medzi hinduistickými fundamentalistami začalo eskalovať po vražde ich lídra Swamiho Sakuswatiho v polovici augusta v provincii Orissa na severovýchode krajiny. Hoci, ako sa neskôr ukázalo, za zločinom stáli skupiny maoistov a miestna Katolícka cirkev spolu s biskupskou konferenciou toto násilie odsúdili, hnev hinduistov sa obrátil proti kresťanom. Dôvody krízy však nie sú náboženské, ale predovšetkým politické, historické a ekonomické. Hinduistickí fundamentalisti nikdy neprijali Gándhiho toleranciu voči menšinám. Od roku 1920 sa usilujú o vytvorenie teokratického štátu. Keďže kresťanstvo prinieslo do krajiny ideu spravodlivosti a usiluje sa pozdvihnúť chudobných, je vnímané ako hrozba. Vzdelaní a ekonomicky nezávislí ľudia sa predsa budú dať manipulovať oveľa ťažšie.

Ešte 18. augusta bol zavraždený karmelitánsky kňaz z arcidiecézy Hyderabad. Už vtedy miestny arcibiskup Marampudi Joji upozornil na rastúce násilie voči katolíkom. Krátko po vražde vodcu hinduistov napätie prerástlo do otvoreného násilia voči kresťanom. 24. augusta dav asi päťsto ľudí prepadlo a podpálilo sirotinec v Panampure, kde pri záchrane detí zahynula aj laická misionárka. Začiatkom septembra hovorca indických biskupov Joseph Babu potvrdil, že kresťania v provincii Orissa sú nútení ku konverziám a majetok katolíckych inštitúcii je ničený. Krátko predtým fundamentalisti zničili modlitebne najmenej v piatich dedinách. Obeťou násilia sa v tom čase stal aj páter Thomas, ktorého zajali a bili štyri hodiny, dokonca ho poliali benzínom a chceli zapáliť. Ako uviedol v svedeckej výpovedi, povstalci znásilnili rehoľnú sestru, ktorá ho sprevádzala. Čo však bolo najhoršie, obďaleč stáli policajti a niektorí hinduisti, ktorých osobne poznal a nikto im neprišiel na pomoc.

Po dvoch týždňoch násilia v provincii Orissa bolo zničených asi 4000 budov: obytné domy, školy, kostoly a konventy. 18. septembra dav hinduistov zaútočil na starobylú katedrálu sv. Petra a Pavla v Jabalpure, ktorá patrí k najstarším kresťanským stavbám v Indii. Útok spôsobil obrovské škody. Keďže situácia sa nezlepšovala, medzinárodná organizácia Kirche in Not vyzvala verejnosť k spoločným modlitbám za ukončenie násilia. Upozornila, že kresťania v Indii sa stávajú ľuďmi druhej triedy, ktorých sa nikto nezastane. 23. septembra bol počas cesty na nedeľnú svätú omšu zavraždený ďalší katolícky kňaz. V tom istom čase zabili aj dvoch laických kresťanov. Ich telá sa našli pohodené v cisterne. Na konci septembra si násilnosti vyžiadali už 37 mŕtvych, z toho boli aj dvaja protestantskí pastori. Svoje domovy na severovýchode Indie opustilo viac ako 50 tisíc kresťanov. V kostole v Bangalore došlo ku zneucteniu Eucharistie. Útokom sa nevyhol ani chrám syromalabarskej cirkvi, postavený ešte v roku 825. Na prenasledovanie kresťanov v Indii zareagovalo aj medzinárodné spoločenstvo. Protestovala Svätá Stolica i Európska únia. Krajiny vyzvali na medzináboženský dialóg.

Medzitým sa situácia v štáte Orissa naďalej zhoršuje. Hinduistickí fundamentalisti zakazujú kresťanom stretávať sa a modliť. Vyhľadávajú konvertitov, aby ich mohli zabiť. Ako uviedol vatikánsky denník L‘Osservatore Romano, z tohto dôvodu viaceré indické štáty zakázali konverziu na kresťanstvo. Svätý Otec niekoľkokrát, naposledy 26.10., apeloval na svet, aby všetkými silami pomohol pretrhnúť špirálu násilia voči kresťanom v Indii a Iraku. Podľa neoficiálnych údajov si násilnosti v provincii Orissa vyžiadali najmenej päťsto mŕtvych, pričom centrálna vláda priznáva len 37 obetí. Viac ako desať tisíc ľudí žilo donedávna v utečeneckých táboroch. Keďže provinčná vláda ich v polovici októbra zavrela, hrozí humanitárna katastrofa. Mnoho kresťanov na severovýchode Indie zostáva bez základných životných potrieb a nemajú kam ísť.

Vážení poslucháči! Už Tertulián v staroveku hovoril, že „krv mučeníkov je semenom nových kresťanov.“ Cirkev v dejinách bola neraz obeťou prenasledovania. Ak si kresťania v Indii aj napriek násiliu zachovali vieru v Krista a ochotu slúžiť chudobným, vydávajú svedectvo o Ježišovej láske. Medzinárodné spoločenstvo , najmä kresťanské krajiny, medzi ktoré patrí aj Slovensko; musí vyvinúť všetko úsilie, aby násilie voči kresťanom bolo zastavené. Posledné udalosti v Indii sú tak pre nás nielen dôvodom k prejaveniu solidarity, ale aj výzvou k medzináboženskému dialógu.

​Odvysielal VRO, 13.11.2008.

NAJČÍTANEJŠIE

Na obsahu sa pracuje.