Nad útokmi proti kresťanom


Zabiť modliaceho sa človeka je ohavný zločin. Kresťania to najmä v islamských krajinách nikdy nemali ľahké. Moslimská väčšina im nepriznáva úplnú náboženskú slobodu, len ich ticho toleruje. Vyznávači oboch náboženstiev knihy si vedia na seba zvyknúť a žiť bok po boku celé stáročia. Avšak násilie voči kresťanom v posledných týždňoch nadobúda oveľa radikálnejšiu podobu. Atentáty na kostoly v Egypte či Iraku, útok v Nigérii, snaha trestať konvertitov v Pakistane, toho všetkého je príliš.

Nezmyselná vojna v Iraku iste pozíciu miestnych kresťanov neposilnila. Ani život mnohých súvercov v západnej Európe, ktorí s kresťanskou vierou často nemá nič spoločné. Toto svedectvo o kresťanoch na Západe, ktorí si nevážia rodinu, hodnoty a zaujíma ich len užívanie života za každú cenu, vyvoláva oprávnene v iných kultúrach nepokoj. Navyše, ľudia, ktorí nežijú podľa vlastnej viery, sa o súvercov starať nebudú.

Európa príliš dlho toleruje násilie voči kresťanom a oklieštenú náboženskú slobodu. Výsledkom nášho nezáujmu je nárast protikresťanských atakov. Ani na Slovensku to nie je ináč. Pred nedávnom sa v Bratislave konalo verejné zhromaždenie na podporu prenasledovaných kresťanov vo svete. Napriek úsiliu organizátorov, médiá o ňom takmer vôbec neinformovali. Keby podujatie ohlásili nejakí ochranári alebo homosexuáli, kamerami by sa to hmýrilo.

​Snáď tie násilné udalosti posledných týždňov otvoria oči aspoň niektorým. Motivujú k pomoci utláčaným kresťanom vo svete. A snáď niekde hlboko v duši budeme obdivovať vieru tých, ktorí sú ochotní ju vyznávať navonok aj za cenu spoločenskej marginalizácie. Tú istú vieru v Ježiša Krista, ktorú väčšina Európanov dostala do kolísky a ktorú svojim životným štýlom s takou ľahkosťou zahadzujeme.

NAJČÍTANEJŠIE

Na obsahu sa pracuje.